Emlak Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır ?

Emlak Yeterlilik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Emlak danışmanı olabilmek için ilkokul mezunu olmak yeterlidir. Bunun yanında bir de tecrübeli, düzgün diksiyonlu ve ikna kabiliyetinin olması da etkili olmaktadır. Ancak mesleki gelişim ile ilgili yeni hazırlanan kanunlara göre kişilerin çalıştıkları iş kapsamında yeterlilik belgesi alması zorunla hale getirildi. Peki, Mesleki yeterlilik belgesi nedir? Nasıl alınır? Sırasıyla öğreneceğiz.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi, bireylerin diledikleri herhangi bir meslekte, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından oluşturulmuş ulusal yeterliliklerde belirtilen şartları karşılamaları sonucunda sahip olabilecekleri önemli ve iş hayatı için etkili bir belgedir.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamı içerisinde en az lisans düzeyinde öğrenimi gerektiren ve mesleğe giriş şartları kanunla düzenlenmiş olan meslekler dışında her mesleğe belge verileceği geçmektedir. Belgenin geçerli olmayan meslekler; tabiplik, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, eczacılık, veterinerlik, mimarlık (Avrupa Birliği’nde otomatik tanınma kapsamında yer alan meslekler), mühendislik mesleği gibi mesleklerdir. Bunlar dışında tüm meslekler için mesleki yeterlilik belgesi geçeri olmaktadır. Örneğin; otomotiv, pvc boyama, ses yalıtımcısı, emlak danışmanı ve daha bir sürü meslek.

Mesleki yeterlilik belgesi sayesinde birçok birey yeni bir hayata başlayacaktır. Kişiler, ilgili meslekte yeterli bilgi ve beceriye sahip olduklarını belgeleme şansına sahip olarak işe girme olaylarını daha kolay halledebileceklerdir.

Uluslararası personel belgelendirme standardına göre akredite edilmiş, kalite güvencesi sağlanmış ve güvenilir bir sistem aracılığıyla tarafsız, tutarlı, âdil bir şekilde yapılan ölçme değerlendirmeler sonucunda başarılı olan bireyler Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanır. Peki, emlak danışmanı olmak istiyorsam ne yapmalıyım, belgemi nasıl almalıyım öğrenelim.

Mesleki Yeterlilik Belgesinin Avantajları Nelerdir?

 • Herhangi bir meslekte yeterli olan bireyler, haksız rekabetten korunmuş olmaktadır.
 • Yeterlilik belgesi alan kişilerin iş bulması kolay hale gelmektedir.
 • İşverenler bu belgeye sahip olan nitelikli personeli, şüphe duymadan işe alabilir ve verimi garantileyebilmektedirler.
 • İşverenler, yeterlilik belgesi sahiplerini işe alarak, devlet tarafından sağlanan teşviklerden de yararlanabilmektedirler
 • Mesleki Yeterlilik Belgesi sayesinde hizmet kalitesi standart hale gelmiştir.

Emlak Danışmanı Neden Mesleki Yeterlilik Belgesine İhtiyaç Duyar?

Emlak Danışmanı, emlak sektöründe gerekli bilgi ve beceriye sahip; arsa, konut, villa gibi yerlerin kiralanması ve satış işlemlerini gerçekleştiren kişidir. Emlak danışmanları, müşterinin ihtiyaçlarına ve sahip olduğu ekonomi duruma göre satış ya da kiralama işlemlerini gerçekleştirmelidir. Emlak danışmanlarının mesleki yeterlilik belgesine ihtiyaç duyma nedeni işlerini daha profesyonel, başarılı ve istikrarlı bir şekilde devam ettirme isteğidir.

Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi alma süresi 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar;

 1. Yetki sahibi kuruluşa başvurma
 2. Başvurunun onaylanması
 3. Sınav ve değerlendirme
 4. Başarılı olanın belgelendirilmesi

Bu dört aşamayı başarıyla tamamlayan bireyler yaptıkları meslekleri belgelemiş olacaklardır.

Emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için Mesleki Yeterlilik Kurumunun yetkilendirdiği Mesleki Yeterlilik Belgelendirme kuruluşuna başvuru yapmak yeterli olacaktır. Daha sonra yalnızca sınava girmek için gerekli belgelerin tamamlanması gerekmektedir.

Sınava girebilmenin tek şartı katılım sağlayacak olan bireyin 16 yaşını doldurmuş olmasıdır. Ancak 16 yaşında olan kişilerin; ailesinden aldıkları izin belgesini, başvuru belgeleri arasında bulundurmaları gerekmektedir. 

 

 Emlak Yeterlilik Belgesi Sınavı

Emlak yeterlilik Belgesi için belirlenen sınav iki aşamadan oluşmaktadır ve bu iki aşama da aynı gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Bu iki aşama teorik ve performans sınavıdır.

Teorik aşama; 4 şıklı test olacak şekilde 60 sorudan oluşmaktadır.

60 soru kendi içerisinde 4’e ayrılmıştır;

 • İlk 20 soru sağlığı ve güvenliği,
 • İkinci 20 soru emlakçının satış öncesi işlemleri,
 • Üçüncü 20 soru satış ve satış sonrası işlemlerden gelmektedir.

Test aşamasında adayların en az %70 başarı sağlamaları gerekmektedir.

Performans aşaması; teorikten biraz daha önemlidir.

Bu aşama birebir emlak değerlendirici ile yapmış olduğu bir mülakattan oluşmaktadır. Her aday tek tek mülakata alınır.

Mülakatta mesleki yeterlilik kurumunun belirlemiş olduğu konular üzerinden soru çıkartılmıştır. Sınavın süreci bu sorulara sadık kalınarak işlemektedir. Bu sorularda kritik adımlar bulunmaktadır. Bu performans sınavında 11 tane kritik adım bulunmaktadır. Yani bu demek oluyor ki 11 tane önemli soru var. Birey bu 11 sorudan birine bile yanlış cevap verirse aday sınavdan başarısız sayılacaktır.

Mülakat sınavı kendi içerisinde 2 ye ayrılmaktadır.

İlk aşaması satış öncesi işlemleri, pazarlama işlemleri ve ofis işlemlerinden gelir.

İkinci aşamada sorular satış ve satış sonrası işlemlerinden gelecektir.

Teorik sınav da performans sınavı da kamera karşısında yapılmaktadır. Bu yüzden emlak değerlendiricisinin adaya yardımcı olma ihtimali ortadan kalkmaktadır.

Başarılı Olup Belgenizi Alabilmek İçin Eğitim Almalısınız

Seviye 5 Belgesi için verilen eğitimde ilk olarak;

1.Sınavın nasıl yapıldığı

2.Sınavın ne kadar sürdüğü anlatılmaktadır.

Daha sonra ise sınavda çıkabilecek konularla ilgili genel bilgi verilmektedir.

Sınavlarda başarılı olmak için eğitim almanız ve eğitim sayesinde alacağınız mesleki yeterlilik belgesi ile kendinizi zirveye taşımanız gerekmektedir.

Bu eğitim adayların ofislerinde birebir olmaktadır.

Eğitim süreci yaklaşık 1 saat sürmektedir. 1 saat içerisinde eğitim tamamlanmaktadır. Adaylar bu süre içerisinde not alabilmektedirler. Notlarınıza dilediğiniz kadar çalışıp sınavlarda başarılı olma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz. Eğitim her birey için etkili ve verimli geçerek çok fayda sağlayacaktır. Ek olarak, mesleki yeterlilik belgesi sınavlarına bulunduğunuz şehirde veya bulunduğunuz şehre en yakın sınav merkezlerinde girebilirsiniz. Dilerseniz kendinizi daha iyi hissetmeniz açısından eğitiminizi aldığınız gibi kendi ofisinizde de sınava girme imkânınız bulunmaktadır.

Alınan Belgeler 5 Yıl Geçerli, Yenilemeniz Gerekli

Mesleki  eğitim belgesi 5 yıl süreyle geçerli olacak. Yetki belgesi geçerlilik süresinin 5 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi almayan emlakçılara ve emlak işletmelerine 4.000 lira ceza verilmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi 2 şekilde yenilenmektedir;

 1. Bireyin ilgili meslek alanında en az 2 yıl ya da son 6 ay boyunca çalıştığınızı gösteren evrakları (fatura, sözleşme vs.) kuruluşa ileterek.
 2. Teorik sınavlar haricindeki pratik sınavların tümüne katılarak.

Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni gerekli evrakları ilgili kuruma ileterek yenilemek istiyorsanız ilgili kuruma başvurarak, başvurunun onaylanmasını beklemelisiniz. Onaylanan başvuru ardından belgeleri kuruma ileterek yenilenmiş belgenize kavuşabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni sınavlara girerek yenilemek istiyorsanız belgeyi almak için izlediğiniz sınav aşamalarını tekrarlamanız gerekmektedir.

 

 

Sınava Ne Zaman Katılabilirim? 

Başvurunuzun onaylanmasının ardından ilan edilecek sınav tarihinde Emlak Danışmanı (Seviye 4) veya Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) yeterlilik birimi için sınava katılabilirsiniz.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDİR?

Mesleki Yeterlilik Belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından seçilmiş belirli mesleklerde insanların çalışma izni için alması gereken belgedir. Bu belge sizin o mesleği bildiğinizi gösterir nitelikte olup, belgesiz iş yapamazsınız. Bu mesleklerin belge gerektirme sebebi ise mesleklerin doğal olarak zor olması ve eğitim gerektirmesidir. Bu yüzden bu meslekler için önce eğitim almalısın ve ardından MYK sınavını geçerek meslek belgesi almaya hak kazanırsınız. Mesleki eğitim için kurumumuz olan Saraç Akademi bünyesinde mesleki yeterlilik kursları alabilirsiniz. Bizden alacağınız mesleki eğitim kursları alanında uzman eğitmenler tarafından hazırlanmış olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu sınavı için size başarılı olmanızda yardım edecektir. Eğitimlerimizi birebir gerçekleştirerek, sizlere en verimli eğitim ve öğretim ortamı sunmayı hedeflemekteyiz. Ayrıca verdiğimiz eğitim ezberci olmanın dışına çıkıp, gerçek hayatta kullanabileceğiniz tecrübeleri de size kazandıracaktır. Yani sınavı geçtikten sonra işinizi yapmaya başlayınca boşluğa düşmeden, ilk günden profesyonel bir şekilde ilerleyebileceksiniz. Verdiğimiz eğitimle beraber alacağınız mesleki yeterlilik belgesi yasal olarak iş yapmanız için yeterli olacaktır. Yeterlilik belgesi alındıktan sonra 5 yıl boyunca geçerlidir. 5 sene sonra yenilemeniz gerekmektedir.

EMLAK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDİR? EMLAK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

Emlak ve gayrimenkul alanında iş yapmak için yeterlilik belgesi almak zorundasınız. Bu meslek ekonomik açıdan piyasaya katkısı büyük olup, hassas şekilde ele alınması gereken bir meslektir. Bu yüzden de belge zorunluluğu vardır. Bu belge sizin bu mesleği bildiğinizi ve bunu yapabileceğinizi gösterir. Bu meslek Emlak Danışmanı ve Sorumlu Emlak Danışmanı olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki dalda da gereken belgeler ve özellikleri farklıdır. Emlak alım satım alanında mesleki yeterlilik belgeleri, seviye 4 yeterlilik belgesi ve seviye 5 yeterlilik belgesi olarak ikiye ayrılmaktadır. Emlak danışmanı olmak için seviye 4 belge ve emlak danışmanı sorumlusu olmak için de seviye 5 belgeye ihtiyacınız vardır. İlgilendiğiniz gayrimenkul danışmanı alanıyla alakalı belgeyi almak için Mesleki Yeterlilik Kurumu sınavına başvurmalısınız. Sınavdan geçerek belgenizi alabilir ve mesleğinize başlayabilirsiniz. MYK sınavında başarılı olmak için mesleki eğitim kursuna gitmeniz gerekmektedir. Saraç Akademi olarak verdiğimiz emlak eğitim kursunda size alanında uzman eğitmenlere tarafından MYK kurallarına göre hazırlanmış eğitimler veriyoruz. Verdiğimiz eğitim sayesinde sınavdan geçmekle kalmayıp mesleğinizde de başarılı şekilde çalışabileceksiniz. Böylece emlak danışmanlığı ya da emlak danışmanı sorumlusu olabilir ve gayrimenkul alım satım gibi işleri yapabilirsiniz.

NEDEN EMLAK DANIŞMANI OLMALISINIZ?

Her gün artan faturalar ve yükselen fiyatlar gittikçe hayat kalitemizi düşürmekte. Her gün maddi olarak sıkıntı çekmekte olan insanlar yeni para kazanma yolları için devamlı düşünmekteler. Bu konu ne kadar düşünülürse düşünülsün, kolayca cevabı olmayan bir sorudur. Çünkü maddi açıdan rahatlamak için yapabileceklerimiz kısıtlıdır. Gelirimizin gideri zar zor karşıladığı bu dönemde daha az harcamak mümkün değildir. Devamlı artan fiyatlar ile temel ihtiyaçlarımızı bile bazen ucundan karşılamaktayız. Bu yüzden elimizde olan tek seçenek ek gelir kazanmaktır. Ek gelir kazanmak ise yapabileceğiniz birkaç seçenek mevcut. Saraç Akademi olarak gayrimenkul alım satım mesleğini önermekteyiz. Şu anki mesleğinizi bırakarak kariyer değişikliği yapabilirsiniz ya da mesleğinize ek olarak bu işi yapabilirsiniz. Gayrimenkul alanında kariyere yönelmeye karar verirseniz Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesine ihtiyacınız vardır. Alacağınız Gayrimenkul Yetki Belgesi sayesinde, belge seviyenize göre Emlak Danışmanı ya da Sorumlu Emlak Danışmanı olabilirsiniz. Emlak satış ve ticaret yaparak kariyerinizi baştan seçebilirsiniz. Kazanacağınız ek gelir sayesinde hayat kaliteniz yükselir ve maddi olarak rahat bir nefes alabilirsiniz. Emlak danışmanı olarak kariyerinizde ve hayatınızda bir fark yaratmak, vereceğiniz en doğru kararlardan biri olacaktır.

MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI NASIL OLUR VE DETAYLARI NELERDİR?

Emlak Danışmanı olmak için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından düzenlenen bir sınavda başarılı olmalısınız. Mesleki Yeterlilik Sınavı ismi verilen bu sınav 2 aşamadan oluşmaktadır ve ikisi de aynı gün içinde gerçekleşmektedir. Bu aşamalar çoktan seçmeli soru içeren teorik aşaması ve canlı birebir mülakat içeren pratik aşamasıdır. Teorik aşama 60 sorudan oluşan bir çoktan seçmeli sınavdır. Bu 60 soru 20 iş sağlığı ve güvenliği, 20 satış öncesi işlemler ve 20 satış ve satış sonrası işlemler olarak 3 bölüme ayrılmıştır. Bu sorularda %70 başarı oranı sağlayınca sınavı başarıyla geçmiş sayılıyorsunuz. Teorik bölümündeki test kısmını geçtikten sonra pratik alan sınavını olacaksınız ve asıl önemli sınav budur. Detaycı sorular içeren bu birebir mülakat sınavı emlak uzmanlarıyla beraber gerçekleşmektedir. Tüm adaylar sırayla mülakata girer. Mülakat içerisindeki sorun MYK tarafından hazırlanmaktadır. Bu sorular içerisinde 11 kritik soru vardır. Bu soruların her biri bilmeniz gereken önemli sorular olarak, yanlış cevap verdiğiniz takdirde sizi sınavdan başarısız sayacak sorulardır. Sorular iki kategoriden oluşmaktadır. İlk kategoride satış öncesi işlemler, pazarlama ve evrak işlemleri sorulurken ikinci aşamada satış ve satış sonrası işlemler hakkında sorular sorulur. Pratik ve Teorik olarak ayrılan bu iki sınav da kamera karşısında yapılmaktadır, böylece adayların hile yapması engellenir. MYK sınavından başarıyla geçtiğiniz takdirde Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanırsınız.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALMAK NEDEN ZORUNLUDUR?

Yeterlilik Belgesinin zorunlu olmadığı dönemde insanlar kendi başlarına emlakçı olabiliyordur. Bu durumda nitelikli olmayan elemanlar ve dolandırıcılar gibi grupların önü açılıyordu. Buna karşı düzenleme getiren devlet, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirdi. Yeterlilik belgesi sayesinde bu tür olayların önüne geçerek, gerçek nitelikli insanların meslekleri yapabilmesini sağladı. Böylece insanlar mesleki kurslardan eğitim alarak nitelikli elaman olabilecek ve mesleklerini icra edebileceklerdi. Getirilen düzenleme sonucunda MYK belgesi olmayan işletmeler yasa dışı ve kaçak sayılmakta. Bu işletmeler yasal olarak ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu yüzden Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından verilen mesleki yeterlilik belgesini mutlaka almalısınız. Bu belgeyi almak ve mesleki eğitim kursu almak için Saraç Akademi’ye başvurabilirsiniz. Verdiğimiz eğitim kaliteli eğitmenler tarafından özenle hazırlanmıştır ve hem sınav hem de meslek olarak size yardımcı olacaktır.