Duvarcı Mesleki Yeterlilik Belgesi

DUVAR USTASI

İnşaat sektöründe birçok meslek yer almaktadır. Bunlardan biri de binanın duvarını, bacasını, şöminesini ve kemerlerini yapan ve onaran duvarcılardır. Duvarcılar, dikkatlidirler. Çünkü duvarcılar, binanın sağlamlığını ve kalitesini kontrol altında tutarlar. Duvarcı, görevini açık havada, inşaat alanında ve gündüzleri yürütür. Çalışma ortamı, kirli ve tozludur. Duvarcının işi, devamlı ayakta durmayı gerektirmektedir. Müşteriler ve iş arkadaşlarıyla sürekli iletişim halinde olan duvarcılar, inşaatta önemli çalışma gösterirler.

DUVAR USTASI NE İŞ YAPAR?

Duvarcı, inşaatın planını ve projelerini kontrol eder. Şekil ilişkilerine dikkat eden duvarcı, bina için kullanılacak taşa göre harcı hazırlatır ve alana taşır. Yapı için kullanılacak olan taşları çekiç ve balyoz ile şekil vererek taşları veya tuğlaları kullanıma hazırlar ve örmeye başlar. Ördüğü taşları kontrol eder ve düzgün olmayan, yamuk olan yerleri tekrar düzeltmek için yıkarak tekrar taşları örer. Duvarcı, mesleği gereği Duvarcı, güçlü ve el becerisine sahip bireyler olmaları gerekir. Yüksek yerlerde çalışan duvarcıların dikkatli olmalılar çünkü dengeyi kaybederek düşme tehlikesi yaşayabilirler. Çalışma ortamı, kirli ve tozludur. Duvarcının işi, devamlı ayakta durmayı gerektirmektedir.

DUVARCI MESLEĞİNİN ÖZELLİKLERİ

Güç pozisyonlarında çalışan duvarcılar, güçlü ve sağlam kişiler olmalıdır. El becerisine sahip olan duvarcılar, aynı zamanda taşlara şekil verdikleri için şekil ve uzay ilişkilerine görebilmeleri gerekir. Kullanılacak çekiç, balyoz, tokmak, mala ve varyoz gibi el aletlerini; vinç, asansör, betoniyer, taş kesme makinesi ve darbeli matkap gibi makineleri kullanmayı bilmelidir. İletişimde de etkili olması gereken duvarcılar, müşterilerle iletişim halinde olmalıdır.

DUVARCI MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ İÇİN EN İYİ EĞİTİM SARAÇ AKADEMİ ‘DE

Duvarcılık mesleğinde kendinizi bir adım öne çıkarmak istiyorsanız, alabileceğiniz bir belge olan Duvarcı Mesleki Yeterlilik Belgesine sizde sahip olabilirsiniz. Duvarcı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak için Mesleki Yeterlilik Sınavına girmeniz gerekir. Başarılı olduğunuz da sahip olabileceğiniz bu belge ile nitelikli bir duvar ustası olacaksınız. Nitelikli duvar ustası olduğunuz zaman işveren şüphe duymadan sizi işe alacaktır. Duvarcı Mesleki Yeterlilik Belgesi ile kendi mesleğinizde yeterli olduğunuzu kanıtlamış olacaksınız. Bu sayede kendi alanınızda kolayca iş bulmuş ve işsiz kalmamış olacaksınız.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE SEVİYE 3 DUVARCI MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ İLE BİR ADIM ÖNE GEÇİN

İnşaat Yeterlilik Belgelerinden, duvarcı mesleğini yapanların aldığı belge olan Duvarcı Mesleki Yeterlilik Belgesi, seviye 3 özelliğindedir. Seviye 3 olması nedeniyle Mesleki Belgeyi almak için sınava girecek olan kişinin bazı yetkinliklere sahip olması gerekmektedir. Orta seviyede bilgi sahibi olmalı ve görevi yerine getirmek amacıyla kullanılması ya da yapılması gereken işleri biliyor olması gerekmektedir. Orta derecede bilgi ve beceriye sahip olan kişilerin aynı zamanda sorunluluk alma, değişen şartlarda görevi tamamlama ve öğrenmeye açık olması istenmektedir. Konuya ve özelliklere sahip olmanız halinde, Seviye 3 Duvarcı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olabilirsiniz. Bu Mesleki belge ile işi yapmaya yeterli olmuş olacaksınız.

DUVARCI MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

İnşaat Yeterlilik Belgelerinden olan Duvarcı Mesleki Yeterlilik Belgesi‘ne sahip olabilmek için bazı aşamaları yerine getirmemiz gerekmektedir.

  1. MYK veya TÜRKAK tarafından yetki verilmiş kurumlara başvuruda bulunmanız gerekmektedir. İster giderek isterseniz de internet üzerinden başvurabilirsiniz.
  2. Başvuruda bulunduğunuz kurum tarafından, başvurunuz değerlendirilmeye alınacak ve eğer bir sorun yoksa başvurunuz onaylanacaktır.
  3. Başvurunuz onaylandıktan sonra sizden istenecek belgeleri kuruma iletmeniz gerekmektedir.
  4. Gerekli olan belgeleri ilettikten sonra birtakım sınava tabi tutulacaksınız. Sınavlarda bilgi, beceri ve yetkinlikleriniz ölçülecek ve başarılı olmanız gerekmektedir.

Sınavdan başarılı sonuç almanız durumunda kurumun belirlediği ücret karşılığında 5 yıl geçerlilik süresi olan Duvarcı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olacaksınız ve mesleğinizde bir adım daha öne çıkacaksınız.

DUVARCI MESLEKİ YETERLİLİK SINAV SORULARI

Duvarcı Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları, teorik ve performansa dayalı olarak 2 aşamalı şekilde gerçekleştirilir. İş sağlığı ve güvenliği ve genel duvarcılık işlemleri ile alakalı sorular sorulur. Teorik sınavda ve Performansa dayalı olan sınavda da bu iki ölçüte bakılır.

A1 teorik Sınav Soruları/ İş sağlığı ve güvenliği ile alakalı olan birim teoride, en az 5 soruluk 4 seçenekli çoktan seçmeli test, doğru-yanlış ifade soruları ve boşluk doldurma sorularını içeren sınav yazılı uygulanır. Performansa dayalı olan sınavda ise ölçülmesi öngörülen başarım ölçütlerinin tamamı, her bir aday için söz konusu sınav ile ölçülür. Sınavdan en az %60 başarı sağlanmalıdır.

A2 Performansa Dayalı Sınav Soruları/ Genel duvarcılık işlemleri ile alakalı olan birim teoride, en az 20 soruluk 4 seçenekli çoktan seçmeli test, doğru-yanlış ifade soruları ve boşluk doldurma sorularını içeren sınav uygulanır. Performansa dayalı olan sınavda ise ölçülmesi öngörülen başarım ölçütlerinin tamamı, her bir aday için söz konusu sınav ile ölçülür. 1 performans sorusu sorulur. Sınavdan en az %80 başarı sağlanmalıdır.

SARAÇ AKADEMİ MESLEKİ EĞİTİMİ İLE DUVARCI MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI DAHA KOLAY

Duvarcı Mesleki Yeterlilik Belgesi için gireceğiniz 2 aşamalı sınavdan korkmanıza Saraç Akademi eğitimi sayesinde gerek kalmayacak. Saraç Akademi ‘den alacağınız eğitim sizin sınavda başarılı olabileceğiniz verimlikte ve niteliktedir. Sahip olduğunuz bilgi seviyesini Saraç Akademi eğitimi sayesinde yükselterek diğer adaylardan farkınız olmasını sağlayabilirsiniz. Aldığınız eğitim ile bilgilerinizi arttırarak daha rahat şekilde sahip olabileceğiniz, Duvarcı Mesleki Yeterlilik Belgesi ile sektörünüzde bir adım önde olacaksınız ve daha rahat iş bulabileceksiniz.