Araç Alım Satım Yeterlilik Belgesi

Araç Alım Satım Yeterlilik Belgesi İşletmenize Ve Size Ne Kazandırır?

Maddi yetersizliklerimizden kaynaklı birçok farklı işe yöneliyoruz. Özellikle de iş getiren meslekler nedir diye düşünüp duruyoruz. Kafamızda en çok gelir getiren meslekleri listeleyip duruyoruz. Bu listeler arasında gelir gider farkı en çok olan hangi iş varsa ilk tercihimiz o olur genelde. Bu listede belki de herkes için günümüzde en çok gelir getiren iş araç alım satım sektörü olabilir. Sıfır araba fiyatları maddi gelir göz önüne alındığında çok yüksek meblağlarda kalabiliyor. Bu yüzden ilk tercih edilen arabalar 2. El arabalar olmaktadır. Bu tercihler insanların maddi durumlarını çok fazla zorlamadığı için araç alım satım sektörü çok fazla rehavet gören bir alan olmaya başladı.

Arz talep doğrultusunda ise araç alım satımı yapma fikri herkesin aklına mutlaka gelmiştir. Bu araç alım satımı yapma düşüncesi her ne kadar herkesin aklına gelse de hayata geçiren kişi çok azdır diyebiliriz. Öncelikle mesleki yeterlilik belgesi bünyesinde araç alım satımı mesleki eğitim yeterlilik belgesi şartı gereklidir. Her sektörün bir eğitimi olduğu düşünülürse araç alım satım eğitimi yapılmaması söz konusu olamazdı. Bu eğitimler sonrasında ise verilen mesleki eğitim yeterlilik belgesi ile araç alım satımı yapmaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde özetlediğimiz araç alım satım mesleki eğitim yeterlilik belgesi için nasıl bir eğitim alınması gerekir? Mesleki eğitim yeterlilik belgesi için hangi eğitimlerin ne kadar süre olması lazım? Tarzı soruları ise ayrıntılı şekilde incelemeden önce mesleki yeterlilik belgesi öneminden bahsedelim.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Neden Bu kadar Önemli?

belgesi aslında yaptığınız mesleğin ulusal yetki yönetmelik doğrultusunda gerekli gösterilen koşulları sağladığınız zaman elde edebileceğiniz bir belgedir. Her mesleğin genel koşulları farklı olduğu için bu hatlar mesleki yeterlilik kurumu (MYK) tarafından belirlenmektedir. İlk akla gelen soru genellikle “MYK nedir?” olur. Bu konuya ilerleyen yazılarda da değineceğimiz için kısaca bahsedelim. Kişilerin lisans seviyelerinde eğitimler alması sonucunda elde ettikleri diplomalar sayesinde o mesleği icra ettirmektedirler. Bu diplomaların öncesinde belirlenen mesleğe giriş koşulları gibi mesleki çerçeveler vardır. Bu çerçeveler her meslek için ayrı olduğu için sınırlar Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında çizilir. Bu çerçeveler dışında kalan meslekler yok mudur, tabii ki vardır. Lisans seviyesi gerektirmeyen birçok meslek mevcuttur. Bu mesleklerin de iş tanımları, mesleki yeterlilik eğitimleri gibi temel konuları vardır. Bu konular hakkında mesleki yeterlilik eğitimi almadığınız ve bu eğitimler sonucunda MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi edinmediğiniz sürece o mesleği yapamazsınız.

  Her sektörde maalesef dolandırıcılık olayları olmaktadır. Özellikle de araç konusunda çok fazla dolandırıcılık yapılmaktadır. Sahte mesleki eğitim yeterlilik belgeleri ile bir yer açıp araç alım satımı yapıyormuş gibi gözüken çok fazla dolandırıcı vakası yaşandıktan sonra devlet bu duruma bir çözüm getirme gereği duydu. Bu doğrultuda araç alım satımı yapan işletmelere yetki belgesi alma zorunluluğu getirildi. Yetki belgesi olmayan işletmeler hiçbir şekilde oto alım satımı yapamadı. Dolandırıcılığın önüne yeterlilik belgesi ile geçilmeye çalışılsa da maalesef bu sefer piyasaya sahte mesleki yetki belgeleri sürülmeye başlandı. 2019 tarihinde yapılan yönetmelik düzenlemeleri ile ikinci el araç alım satımı yapılırken yetki belgesi zorunluluğu getirildi. Bu yetki belgesi ile sahte belgelerin de önü kesilmiş oldu. Ayrıca bu mesleki yetki belgesi ile tacir, zanaatkar ve esnafların 2. El oto alım satımı yapma konusunda sınırları çizildi. Mesleklerin bir birlerinin işini yapması değil, herkesin tanımı doğrultusunda hizmet vermesi sağlandı da diyebiliriz.

Mesleki Eğitim Yeterlilik Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir, Belgemi Devredebilir Miyim?

        Araç alım satımı yapmak için almanız gereken mesleki eğitim yeterlilik belgesi öneminden bahsettik. Peki bu mesleki eğitim yeterlilik belgesi ne kadar süreliğine geçerlidir? Yapılan yönetmelik düzeltmeleri ile mesleki yeterlilik belgesi geçerlilik süresi 5 yıl çerçevesinde belirlenmiştir. Mesleki eğitim yeterlilik belgesi kursları bünyesinde eğitim aldıktan sonra edindiğiniz mesleki yeterlilik eğitim belgesi kullanımınızın geçerliliği 5 yıl sonra sona ermektedir. Bu süre bittiğinde tekrar mesleki eğitim yeterlilik belgesi için mesleki eğitim kursları bünyesinde eğitim almanız gerekmektedir. Mesleki eğitim yeterlilik belgesi süresinin bitmesine 30 gün kala mesleki eğitim kursu başvurusu yapabilirsiniz. 30 gün önceden mesleki yeterlilik eğitim belgesi yenilemenizi yaptırmanız işletmenize ara vermenize de mahal vermez.

Her işletme için mesleki eğitim yeterlilik belgesi düzenlemesi gerekirken belgenin sahibi devir işlemi yapamaz. Yani mesleki yeterlilik belgesi eğitimi alan bir kişi belgesini bir başkasına vererek araç alım satımı yaptıramaz. Böylece verilen mesleki yeterlilik eğitimleri gerçek amacına ulaşmış olur ve dolandırıcılığın önüne geçilir. Ayrıca sürekli değişen araç alım satım sektörü konusunda da tazelenen bilgiler ile devam etmek sizi stratejik hamleler yapma konusunda geliştirecektir.

Araç Alım Satım Belgesi İçin Mesleki Eğitim Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır? Gerekli Şartlar Nedir?

2019 tarihinde düzenlenen yönetmelik ile mesleki eğitim yeterlilik belgesi oto alım satımı yapan işletmenin bulunduğu ildeki ticaret müdürlüğü tarafından verilmekteydi. Fakat il ticaret müdürlüklerinde yaşanılan yoğunluklar ve aksamalar yüzünden kişiler işletmelerinde işbaşı gününü geciktirmek durumunda kalmaya başladı. Bu gecikmeler ise maalesef maddi konuda işletme sahiplerine zarar vermekteydi. Bu zararın önüne geçmek için yönetmelikte tekrar bir düzenleme yapıldı. Yeni düzenleme ile araç alım satımı yapmak için gerekli olan mesleki eğitim yeterlilik belgesi sadece il ticari müdürlüklerinden değil bakanlık tarafınca yetki verilen üniversite ve meslek kuruluşlarından da alınmaya başlandı. Üniversite ve meslek kuruluşları sayesinde araç alım satımı şirketi açmak için il ticari müdürlüklerinden mesleki eğitim yeterlilik belgesi beklemenize gerek kalmadı. Mesleki yeterlilik kursu başvurunuzu yaptıktan sonra en geç iki hafta içerisinde mesleki eğitim yeterlilik belgesi sahibi olabilirsiniz.

Mesleki yeterlilik kursu başvurunuzu yaparken göz önüne almanız gereken birkaç koşul bulunmaktadır. Eğer oto alım satımı yapmak istiyorsanız işletmeniz için gerekli olan mesleki yeterlilik belgesi şartları karşılanması gerekmektedir. İlk başlarda da bahsettiğimiz gibi herkes her işi yapamaz. Doğru bir ticari zekası olmayan kişilerin özellikle ticari piyasaya tutunması imkansızdır. Bu tarz iflas durumlarının önüne geçilmesi için aslında mesleki yeterlilik kursu ve bu kurslardaki mesleki yeterlilik eğitimi hizmeti verilmeye başlanmıştır. Bu mesleki yeterlilik kursu için herkes kendini her ne kadar hazır ve mesleki yeterlilik eğitimi için yeterli düzeyde olduğunu düşünse de gerçeklik ne yazık ki öyle değildir. Bu yüzden gerçeklik perspektifinden bakarsak oto alım satımı yapmak için gerekli şartlar şunlardır:

  • İkinci el araç alım satımı yapmak için ilk aranacak özellik esnaf ve sanatkârlar odası ile sanayi odası ya da ilgili ticaret odası üyeliğidir. Bu kurumlarda kaydı bulunmayan kişiler oto alım satımı işletmeleri avantajından ne yazık ki faydalanamaz.
  • Araç alım satımı yapmak isteyen kişiler gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olması gerekir. Bu şart olmazsa işletme açılması yapılamaz.
  • Mesleki eğitim yeterlilik belgesi almak isteyen kişilerin en keskin kurala yani yaş sınırına uygun olması gerekir. 18 yaşını dolduran herkes mesleki yeterlilik kursu başvurusunda bulunabilir ve aldığı eğitim sonucunda mesleki yeterlilik belgesi sahibi olabilir.
  • Yaş sınırının ardından diğer önemli koşul ise eğitim durumudur. Mesleki yeterlilik kursu eğitimleri için gerekli eğitim seviyesi lise düzeyidir. En az lise mezunu olan herkes myk eğitimleri (mesleki yeterlilik kurumu eğitimleri)  avantajından faydalanabilir.
  • En önemli kısma geldik, konumuzdan da anlaşılacağı üzere araç alım satım belgesi için mesleki yeterlilik belgesi olmak durumundadır. Bunun için de yukarıda bahsettiğimiz üzere mesleki yeterlilik kursu başvurularında bulunabilir ve mesleki yeterlilik eğitimi tamamlandığı takdirde mesleki eğitim yeterlilik belgesi edinmiş olursunuz.
  • Mesleki eğitim yeterlilik belgesi almak istediğiniz firmanın daha önce iflas anlaşması yapmamış olması gerekir.
  • Araç alım satımı yapmak isteyen kişinin adli sicil kaydının temiz olması gerekir. Ve en önemlisi ticari konuda bir yasağı bulunmaması gerekmektedir.

Hangi Mesleki Yeterlilik Kursu İyidir? Her Mesleki Yeterlilik Kursu Aynı Eğitimi Mi Verir?

Ticaret il müdürlükleri ile mesleki yeterlilik kursları arasında paralel bir eğitim vardır. Farkları genellikle ticaret il müdürlüklerinde işlemin biraz daha yavaş yapılmasıdır. Bu yavaşlık yoğunluktan kaynaklı olduğu için mesleki yeterlilik eğitimi için de tam öğrenme durumu yaşanamayabilir. Bu tarz sorunlara ihtimal vermemek için genellikle mesleki yeterlilik belgesi için kurslar tercih edilmektedir. Hem zaman konusunda sizlere avantaj sağlanırken hem de birebir verilen eğitimler ile mesleki eğitim yeterlilik belgesi için her şeyi öğrenmiş olursunuz.

Her mesleki yeterlilik kursu eğitimi temelde aynı düzeydedir. Fakat ufak tefek farklılıklar elbette yaşanmaktadır. Özellikle de eğitimin süresi mesleki yeterlilik kursu bünyesinde değişmektedir. Ve mesleki yeterlilik kursu sonunda yapılan sınav için adayın çok iyi bir eğitim alması gerekmektedir. Mesleki yeterlilik kursları bünyesinde kaliteli eğitimin yanı sıra bu sınav için doğru stratejilerin de öğretilmesi gerekmektedir. Yoksa çok iyi bir eğitim alınsa dahi mülakat süreçlerinde aday başarısız olabilir. Bu durum da işletmenin açılma durumu, maddi zorluklar gibi zincirleme sorunlara yol açabilir.

Mesleki Yeterlilik Eğitimi İçin Saraç Akademi Farkını Konuşalım

Seviye beş mesleki yeterlilik eğitim belgesi için Saraç Akademi her aşamada bireyi bilgilendirir. Böylece hangi aşamalardan geçeceğinizi kafanızda netleştirmiş olursunuz. Diğer araç alım satım belgesi için verilen mesleki eğitim kursları arasında kişiye bu kadar değer veren başka bir kurum yoktur. Eğitimin daha başlangıcında, mesleki yeterlilik belgesi sınavı hakkında bilgilendirmeler yapılır. Sınavın, yeri, saati gibi teknik bilgilerin yanı sıra asıl olan myk (mesleki yeterlilik kurumu) belgesi için neden sınava girilir, mesleki yeterlilik kursu sonunda nasıl bir sınav olacak gibi asıl önemli noktalar da ayrıntılı şekilde anlatılır.

Tüm bilgilendirmelerin yanı sıra adaya değer veren bir mesleki yeterlilik kursu olduğunu mesleki yeterlilik eğitimi aşamalarının her kısmında görebiliriz. Kaliteli ve doğru bir mesleki yeterlilik eğitimi verilirken, tüm eğitim planı sizin yaşantınıza göre düzenlenir. Birebir verilen eğitim süreci sizin çalışma durumlarınız göz önüne alınarak tekrar düzenlenir ve müsait olduğunuz durumlarda eğitiminiz devam eder. Kişiyi merkeze alan bir mesleki yeterlilik eğitim kursu olan Saraç Akademi sizin için her koşulu yeniden yapılandırabilir. Ayrıca kuruma olan uzaklığınızı dert etmenize hiç gerek bırakmadan çalıştığınız işletmelerinize gelen eğitimcilerimiz ile bire bir mesleki yeterlilik eğitimi alma avantajını yakalayabilirsiniz.

Araç Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı Hakkında Biraz Daha Ayrıntılı Bilgi Verelim

      Mesleki yeterlilik kursu sonunda alınması gereken myk (mesleki yeterlilik kurumu) belgesi için öncellikle eğitim sonunda bir sınav yapılması gerekli. Bu sınav öncelikle hem teorik hem performans olmak üzere 2 aşamadan oluşmaktadır. Motorlu kara taşıtları alım satımı yapmak için mesleki yeterlilik eğitimi alıp, eğitim sonunda sınavı tamamlamak için günler veya haftalar harcamanıza hiç gerek yok. Kurumumuz farkı ile aynı gün içerisinde hem teorik hem performans sınavını verebilirsiniz.

Motorlu kara taşıtları alım satım yeterlilik belgesi için gerekli olan sınavda teorik dediğimiz ilk aşamada aday 28 sorudan oluşan, “a- b- c-“ şeklinde şık seçenekleri olan bir test sınavına tabii tutulur. 28 olarak bahsettiğimiz soru sayısı da kendi içerisinde konulara göre kategorize olmaktadır. Bu kategorilerde işletmenin genel işleri, oto alım ve satım süreci, pazarlama işlemleri, satış sonrası teslimat konulu sorular bulunmaktadır. Bahsettiğimiz teorik test aşamasında mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen adayın sınavdan %80’lik bir başarı sağlaması gerekmektedir. Bu başarı yüzdesi ilk başta gözü korkutabilir şekilde durabilir fakat mesleki yeterlilik kursu bünyesinde soru tarzları ve konular her adaya ayrıntılı şekilde anlatılır. Alanlarında uzman olan eğitmenlerimiz her adaya özel vakit ayırarak, sınav sürecinde karşılaşabilecekleri sorular konusunda ayrıntılı bilgilendirmeler yapmaktadır.

Bir diğer önemli aşamamız ise performans sınavı kısmıdır. Bu sürece performans yerine bir mülakat da denilebilir. Danışman kişi ile birebir yapılan mülakatta adaylar tek tek görüşmeye alınır. Görüşmeler sırasında izlenilecek yol sınav öncesi belirlenir. Planlı bir şekilde sorular üzerinden mülakat ilerler. Her şey düzenli yapıldığı için de aday herhangi bir stres ortamındaymış gibi hissetmez.

Mülakat içerisinde her şeyin planlı yürütüldüğünden bahsettik. Bu plan içerisinde toplam 9 adet soru mevcuttur. Bu sorular içerisinde bazı kritik noktalar bulunmaktadır. Kritik noktadan kastımız ise verilen cevapların başarı yüzdesini doğrudan etkileyecek 6 adet soru olduğudur. Bu sorular mesleki yeterlilik kurumu tarafından belirlenen mesleki yeterlilik eğitim süreci planına dâhil olan konulardan gelir. Yaklaşık 10- 15 dakikada süren mülakatta bu sorular içerisinden herhangi birine eksik veya yanlış cevap veren aday mesleki yeterlilik eğitimi sınavı başarısız sayılır. Bu kadar önemli noktalar konusunda asla aday yalnız bırakılmaz.

Mesleki eğitim kursu bünyesinde verilen eğitimde her kritik sorunun tarzından ve konularından oluşan eğitimler verilir. Adayın her sınav ve soruda nasıl bir değerlendirme yapıp nasıl doğru sonuca ulaşacağı konusunda eğitim boyunca sürekli bilgilendirmeler yapılır. Mülakatta cevaplanması gereken bu kritik sorular; çalışma alanının hazır hale getirilmesi, araçların hazırlanma süreci, ikinci el alım satım süreci, satış süreçleri, aracın teslimat süreçleri gibi oto alım satımı sektörü ile direk alakalı olan önemli konulardan gelmektedir. Yine bu kısımda gelecek sorular için aday her zaman bilgilendirilir. Kişinin başarısı için kaliteli bir eğitimin yanı sıra sınavlar konusunda da başarı sağlaması üzerine olan bir mesleki yeterlilik kursu diyebiliriz.

Tüm sınav ve mülakat süreçleri şeffaf şekilde yapılır. Böylece adaylar arası bir torpil, yardımlaşma gibi haksızlıklar söz konusu dahi olamaz. Tüm mesleki yeterlilik eğitim süreçleri ve mesleki yeterlilik eğitimi sınavı süreçleri eğitimciler tarafından yakından takip edilerek herhangi bir sorunda anında müdahale edilir. Ne eğitiminiz sırasında ne de sınav ve mülakat sırasında bir aksiliğin yaşanması mümkün olamaz.

Mesleki Eğitim Yeterlilik Sınavı Başarısı İçin Mesleki Yeterlilik Kursu Gerekli

Sınav aşamalarında da bahsettiğimiz gibi mesleki yeterlilik eğitimi olmadığı sürece sınav aşamalarından geçmek pek mümkün değildir. Araç alım satımı yapmak isteyen her adayın mutlaka oto alım satımı mesleki yeterlilik eğitimi alması gerekir. Birebir verilen eğitimler doğrultusunda kişi hem sektör konusunda bilgi sahibi olarak mesleki eğitim yeterlilik belgesi alır hem de myk (mesleki yeterlilik kursu) eğitimleri ile tecrübeler edinmiş olur. Böylece araç alım satımı sektörü içerisine bir adım önde başlamayı istemez misiniz?

          Myk (mesleki yeterlilik kursu) eğitimleri için kuruma her gün gelip gitmek gibi bir durum söz konusu değildir. Mesleki yeterlilik eğitimleri sizin kurumunuz nerede ise oraya gelinerek birebir verilir. Ayrıca ortalama yarım saat süren eğitimler ile hem zamanınızdan tasarruf edin hem de birebir mesleki yeterlilik eğitimi ile kaliteli bir eğitim alın. Bu mesleki yeterlilik eğitimi süresince aday istediği gibi not alabilir ve sonrasında dilediği gibi sorular sorabilir. Sınava doğru bir mesleki yeterlilik eğitimi ile girmenin farkını anlamanız için geç kalmayın. Ayrıca sınav konusunda birebir destek ile doğru stratejileri öğrenin, araç alım satımı sektörü içerisinde mesleki yeterlilik kursu sayesinde bir adım önden gidin.

ARAÇ ALIM SATIM YETERLİLİK BELGESİ NEYE YARAR?

Araç alım satım yeterlilik belgesi, sorunsuz bir şekilde mesleki yeterlilik belgesinin de yardımıyla araç alım satım ticaretini geliştirmek amacıyla oluşturulan bir belgedir. Araç alım satım işlemlerinin hem meslek sahipleri hem de müşteriler açısından daha güvenli bir biçimde sürdürebilmesini sağlar. Ülkemizde mesleki yeterlilik belgesi bazı meslekler için 4 Nisan 2015 tarihinde zorunlu hale gelmiştir. Mesleki yeterlilik belgesinin zorunluluk amacı, iş kazalarını engellemek ve iş güvenliğini sürekli hale getirmektir. Öncelikle 40 tane meslekte zorunlu hale gelen bu belge şimdilerde zamanla artmış ve hala artışı sürmektedir. Sadece meslekler için değil aynı zamanda başka belgeler için de mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelmiştir. Mesleki yeterlilik belgesinin zorunluluk amacından çok asıl amacına bakacak olursak, mesleklerin ilgili ve yeterli insanlar tarafından yapılmasına katkı sağlamaktır. Bireylerin meslek standartlarını öğrenmeleri, icra ederken sorun yaşamamaları açısından da faydalı olacak bir belgedir. Bu belgeleri alabilmek için belirlenen tarihlerde sınavlara tabi tutularak aldığınız puana bağlı olarak belgeleri elde edebilirsiniz. Mesleki yeterlilik belgesi ile birçok işi yapabilir, kendinize yeni fırsatlar tanıyabilirsiniz. Bu doğrultuda mesleki yeterlilik belgesinin gerekli olduğu belgelerden biri olan araç alım satım belgesi alarak araba galerisi dünyasına adım atabilir ve bu belge ile yeni bir meslek edinebilirsiniz. Aynı zamanda şimdiki işiniz de araç ticareti ile ilgiliyse bu belgeyi almanız gereklidir. Saraç Akademi olarak bu belgelere sahip olmanız konusunda sizlere rehberlik edebilir ve yeni bir meslek edinmenize katkıda bulunabiliriz.

Araç Alım Satım Yeterlilik Belgesi Nedir?

Araç alım satım yeterlilik belgesi bir diğer adıyla da motorlu taşıtlar mesleki yeterlilik belgesi olarak da bilinmektedir. Ülkemizde ikinci el araba alış satış işlemleri önceden hiçbir belge gerektirmezken bu yıl itibari ile yasal düzenleme altına alınmıştır. Oto alım satım yeterlilik belgesi, yasal düzenleme altına alınırken amaç, bu işi güvenli bir hale getirmek olmuştur. Birçok insan otomobil alırken mağdur olduğu için ve de haksız rekabetin önlenebilmesi amacıyla böyle bir çözüme gidilmiştir. Aynı zamanda artık araç alım satım belgesi bulunmadan bu işi yapan kişi ve kurumlara 5000 Türk Lirası ceza kesilmesi öngörülmektedir. Motorlu taşıt alım satım yetki belgesi için mesleki yeterlilik belgesi gibi birçok belge ve kritere de ihtiyaç duyulmaktadır. Şahıslar eğer bu kriterlere uymazsa araç alım satım belgesini almaları mümkün olmayacaktır.

Araç Alım Satım Yeterlilik Belgesi Alacak Şahıslarda Aranan Kriterler

Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkarların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün aşağıdaki şartlara uygun olması gereklidir; 1. Esnaf ve sanatkarlar odasına, ticaret ve sanayi odasına veya ticaret ve sanayi odalarından herhangi birine kayıtlı olmak 2. Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması, 3. On sekiz yaşını doldurmuş olması, 4. En az liseden mezun olmuş olması, 5. Mesleki yeterlilik belgesine sahip olması, 6. İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olması ve bunu kanıtlaması, 7. Konkordato (iflas anlaşması) ilan etmemiş olması, 8. Sabıka kaydı bulunmaması, adli sicil kaydının temiz olması.

Araç Alım Satım Yeterlilik Belgesini Hangi Şahıslar Almak Zorundadır?

Araç alım satım belgesi, kişinin isteği halinde mesleğe başlarken de alınabildiği gibi oto galeri sahiplerinin ve araç alım satım yapan firmaların da alması zorunludur. Daha önceden de bahsettiğimiz gibi eğer motorlu taşıtlar alım satım belgesi almadan araç alım satım işlemlerini ticari bir şekilde yürütmeye devam edersiniz 2020 yılında Türkiye Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılan düzenleme ile ceza almanız olası olacaktır. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bir diğer açıklamaya göre bir takvim yılı içinde üçten fazla taşıt satışının ticari faaliyet kabul edilerek takibe alınacağını ve kayıt dışı ticari faaliyetler için çeşitli cezalar uygulanacaktır. Ancak araç alım satım ticareti ile ilişiği bulunmayan vatandaşların kendi isimlerine tescilli olan taşıt satışları yönetmelik kapsamı dışında bulunmaktadır.

Araç Alım Satım Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Motorlu taşıt alım satım yetki belgesi için kişilerin öncelikle belirlenen tüm kriterlere uygun olması ve eksik olan belgelerini tamamlaması gerekmektedir. Sonrasında ise şehrinde bulunan Gümrük Ve Ticaret İl Müdürlükleri’ne başvurulmalıdır. İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden yapılan bu başvuru, yine aynı sistem üzerinden verilmektedir. Aynı zamanda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüklerince ve Bakanlık, üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar tarafından da araç alım satım yeterlilik belgesi verilir. Tüm bilgi ve belgeleriniz incelenerek kurum tarafından uygun görülürse aynı zamanda tabi tutulduğunuz sınavlardan geçer not almayı başarabilirseniz belgeyi almaya hak kazanabilirsiniz.

Araç Alım Satım Yeterlilik Belgesi Süresi

Oto alım satım yeterlilik belgesi için tüm kriterlere uygun bulunmuş ve ek belgelerinizin doğruluğu da onaylanıp araç alım satım belgesini almış olan herkesin, aklında bir soru bulunmaktadır. Bu soru, bu araç alım satım belgesinin geçerlilik süresidir. Bu belgenin geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Belgeyi almasına gerek olmayan ve zaten sahip olan işletmelerin listesi ise güncel olarak Bakanlık Resmi İnternet Sitesinde yayınlanmıştır. Daha önceden yetki belgesine sahip olan kişi ve kurumların yenilemesine ihtiyaç yoktur.

Saraç Akademi ile Araç Alım Satım Yeterlilik Belgesi Almanız İçin Eğitimler

Oto alım satım yeterlilik belgesi ile artık ülkemizde daha güvenli bir ticaret işlemi sağlanma yoluna girilmiştir. Suni fiyat artışları ve kayıt dışılık bu belge sayesinde işletmeler tarafından artık söz konusu dahi olmayacaktır. Motorlu taşıtlar mesleki yeterlilik belgesi almak için birçok kriter ve yeni belgeler de alınması gerektiğinden sizlere biraz karışık gelmiş olabilir. Mesela örnek vermek gerekirse önceden alınmış bir mesleki yeterlilik belgeniz yoksa önce bu belgeyi almak için sınavları tabi tutulmanız ve uygun görülmeniz gerekmektedir. Tüm kafa karışıklığınızı ortadan kaldırmak için Saraç Akademi olarak düzenlemiş olduğumuz eğitimler kapsamında sizlere bu yolda rehberlik edebilir ve araç alım satım belgesi için gereken her adımı birlikte atabiliriz. Bu eğitimden fayda göreceğinize ve belgeleri, uygunluk kriterlerini en doğru yoldan tamamlamaya sizlerle beraber biz de varız.

Saraç Akademi Araç Alım Satım Yeterlilik Belgesi Eğitim İçeriği

Sizler de araç alım satım belgesi almak için Saraç Akademi’den eğitim görmek isterseniz aşağıdakileri hizmetlerin hepsini sorunsuz bir şekilde almanız mümkün olacaktır; • Motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu Seviye 5 eğitimi için öncelikle adaylara sınavların nasıl ve ne şekilde yapıldığı ile alakalı bir ön bilgilendirme yapılmaktadır: • Sınav iki aşamalı olarak teorik ve performans aşamalarından oluşur ve iki aşama da aynı gün içinde yapılmaktadır. 1. Birinci aşama: Teorik aşama sınavı • Teorik aşama sınavı 28 sorudan oluşmaktadır. 28 sorudan oluşan sınav, dört şıklı bir şekilde test olarak yapılır. • Teorik aşama sınavı içeriği: İşletmenin genel olarak yapılan işleri, pazarlama işlemleri, oto alım satım işlemleri sürecinin nasıl ilerlediği, araç satışları sonrasında yapılan teslimat işlemleri içeriğinden oluşur. • Adayların teorik aşama sınavlarından geçebilmesi için %80 başarıya sahip olmaları gerekir. 2.Performans aşama sınavı içeriği: Bu aşamada aday değerlendirici ile birebir bir mülakata tabi tutulmaktadır. Bu aşamada değerlendirici, adaya 9 tane soru sormaktadır. Performans sınavı için yapılan mülakat yaklaşık olarak 10-15 dakika sürmektedir. 9 tane sorunun 6 tanesi kritik sorulardır. Kritik sorular, mesleki yeterlilik kurumunun daha önceden belirlemiş olduğu kriterlere dayanarak sorulmaktadır. Kritik soruların içeriği; araçların hazırlanma süreci, ikinci el araç alım satım süreci, aracın satıldıktan sonraki teslimat süreci hakkındadır. • Adaylar sınava girmeden önce Saraç Akademi’den eğitim aldığı takdirde soruların benzerleri hakkında fikir sahibi olabilir ve mülakatların birebir provasını yaparak hazırlıksız yakalanmazlar. Bu sayede Saraç Akademi’nin vermekte olduğu araç alım satım yeterlilik belgesi eğitimini tamamlayarak, sınavda başarı göstermeleri mümkün olacaktır. • Saraç Akademi’nin Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 eğitimi süresi 30 dakika olarak belirlenmiştir. • Aynı zamanda Saraç Akademi olarak uygun olabilmemiz mümkün oldukça sınavları, rahat bir ortam oluşturma amacı ile kurumumuzda yapabiliriz.